Cím: 9700 Szombathely, Vízöntő u. 7.
Telefon: +36-94-357-701
Mobil: +36-30-979-7000
E-mail: noeallatambulancia@gmail.com
Szívférgesség a kutyáknál
A szívférgesség hazánkban egyre gyakrabban előforduló súlyos betegség. Mivel rendelőnkben is sokasodik a diagnosztizált betegek száma, ezért szeretnénk felhívni a figyelmet a betegség jelentőségére, valamint arra, hogyan lehet megelőzni és kezelni.
A kórokozóról
A kutyák szívférgességét egy Dirofilaria immitis nevű fonálféregfaj okozza. Végleges gazdája a kutya, de fertőződhetnek a macskafélék, a görény és az ember is (azonban ez utóbbi rendkívül ritka). A betegség korábban jellemzően a trópusi, szubtrópusi területeken volt elterjedt. Az első itthon fertőződött kutyáról 2009-ben számoltak be és az elmúlt 2-3 évben ugrásszerűen megnőtt a hazai esetek száma. Jelenleg az ország keleti és középső része a legfertőzöttebb, de a nyugati országrészen is előfordul már a megbetegedés.
Fertőződés
Fertőzött szúnyog csípése által. Tehát egy fertőzött kutyától közvetlenül nem, csak szúnyogok(köztigazda) révén kaphatják el a betegséget. A szívféreg könnyen terjed és már egyetlen, féreglárvákkal fertőzött szúnyog csípése is megbetegítheti kedvencünket. A csípéstől számítva 6-9 hónap múlva válnak a lárvák kifejlett féreggé. A felnőtt egyedek megtelepszenek tüdő ereiben, esetleg a jobb szív félben, majd szaporodni kezdenek. A kifejlett nőstény féreg akár 40cm-esre is megnőhet, és amennyiben kutyusunk nem pusztul el a betegségtől, a szívféreg akár 5-7 évig is élhet, és egy kutyában több száz féreg is tenyészhet.
Tünetek
A fertőzöttség kezdeti szakasza tünetmentesen zajlik. Ez az egyik fő oka annak, hogy a szívférgesség nagyon veszélyes, ugyanis csak akkor okoz tüneteket, amikor a kutya már súlyos beteg.
A szívférgesség tünetei: fáradékonyság, bágyadtság, kondícióromlás, köhögés, nehezített légzés, hasvízkór, tüdővizenyő, ájulás. Esetenként hirtelen halál is előfordulhat.
Megelőzés és szűrővizsgálatok
Ahogy arról már a fentiekben szó esett, a szívférgességet sokkal könnyebb megelőzni, mint a kialakult betegséget kezelni.
Már egészen fiatal korban, az első oltásoknál elkezdhetjük a kutyus szívféreg elleni védelmét kialakítani. Minden 7 hónaposnál idősebb kutyánál szűrővizsgálatokat kell végezni, enélkül nem kaphat biztonsággal bizonyos készítményeket, ugyanis amennyiben a kutyus már fertőzött szívféreggel és mégis kap a lárvák elpusztítására alkalmas gyógyszert, úgy akár éltveszélybe is kerülhet kiskedvencünk.
Rendelőnkben a szívféregszűrés egy gyorstesztből és egy mikroszkópos vizsgálatból áll. A gyorsteszt a felnőtt szívféreg (Dirofilaria immitis) antigénjeit mutatja ki, a mikroszkópos vizsgálattal pedig a vérben keringő kis lárvákat (mikrofiláriákat) tudjuk megtalálni. Mivel ezek a lárvák a késő délutáni- és a koraesti órákban vannak legnagyobb számban jelen a vérben, ezért a szívféreg szűrést ilyenkor (du 4 óra után) célszerű elvégezni, ekkor van a legnagyobb esélyünk detektálni a megbetegedést.
Ha a szűrővizsgálatok bármelyike pozitív lesz, a vért továbbküldjük egy megerősítő szívféreg PCR vizsgálatra, ugyanis egy másik ,bőrférgességet okozó fonálféreg faj, a Dirofilaria repens aránylag gyakran okozhatja a szűrvizsgálatok fals pozitivitását.
Ha a szűrővizsgálatok negatív eredménnyel zárulnak, bátran használhatunk preventív készítményeket (tablettás vagy rácseppentős). Ezek a készítmények a szívféreg lárváit pusztítják el, megakadályozva, hogy azokból kifejlett féreg alakulhasson ki. Léteznek havonta alkalmazandó tabletták és havi cseppek. Ezen kívül használhatunk repellens szereket (rácseppentős) is, melyek a szúnyogokat tartják távol, azonban ezek a készítmények önmagukban nem elegendőek a szívférgesség megelőzésére.
Amennyiben pozitív a kutyus szívféreg szűrése és ezt a PCR vizsgálat is megerősíti, alapos kivizsgálás (vérvétel, szív ultrahang, mellkas röntgen) és részletes konzultáció után a kutyust kezeljük a megfelelő módon.