Cím: 9700 Szombathely, Vízöntő u. 7.
Telefon: +36-94-357-701
Mobil: +36-30-979-7000
E-mail: noeallatambulancia@gmail.com
A rendszeres védőoltások mellett nagyon fontos kedvenceink (különösen kutyák és macskák) rutinszerű féregtelenítése is, melyet a szakmai irányelveknek megfelelően 3-4 havi gyakorisággal javaslunk, amennyiben nincs kitéve állatunk a szokásosnál nagyobb fertőzési kockázatnak.
A rendelőnkben kapható féreghajtók általánosságban széles spektrumú, kombinációs készítmények (tabletta vagy paszta), melyek fonál ill. galandférgek széles spektruma ellen hatásosak.
Tekintve, hogy a kölyökkutyák és -macskák születésüktől fogva fertőzöttek lehetnek orsóférgekkel, a fiatalkori rendszeres féregtelenítésnek kiemelt jelentősége van! Ebben az életkorban ugyanis az állatok természetes ellenállóképessége még alacsony és nagy mennyiségű élősködővel való fertőzöttség esetén, kezelés nélkül akár el is pusztulhatnak. Ugyanebből a megfontolásból javasolt a vemhes szukák illetve macskák féregtelenítése is az utolsó trimeszterben, ezt követően ugyanis a méhlepényen át (főleg kutyákban) vagy a tejjel (kutyákban és macskákban) fertőzhetik kölykeiket. A kicsik nem egyből mutatnak tüneteket, csupán azután, hogy a vándorló féreglárvák elérik a vékonybelet és ott megtelepszenek. Ez a fertőzés után néhány héttel következik be.
Ugyanakkor a felnőtt kutyák is ki vannak téve a bélférgekkel való fertőzés veszélyének, bár esetükben ritkán látni súlyos tüneteket. Az élősködők jelenlétét legegyszerűbben bélsármintából lehet kimutatni (mikroszkópos vizsgálattal, s ez alkalmas egysejtű bélparaziták kimutatására is), melynek elvégzése minden olyan esetben javasolt, ha kedvencünk hosszabb ideje mutat változó súlyosságú, visszatérő jellegű, nem múló emésztőszervi tüneteket (elsősorban heteken át tartó hasmenésre kell itt gondolni). A diagnózist követően általában kúraszerűen (több napig) adott speciális féreghajtó kezelés szükséges.
Nemcsak a bélférgesség jelenthet azonban gondot kedvenceinknél, hanem tüdő-, szív-, ill. bőrférgességgel is egyre gyakrabban találkozunk hazánkban. Ennek részben a globális felmelegedés, részben pedig a diagnosztikai módszerek rohamos fejlődése az oka.
A tüdőférgekkel jellemzően apró állatok (pl. csigák, giliszták) elfogyasztása után fertőződhetnek állataink és ezek az élősködők a teljesen ártalmatlan, tünetmentes fertőzéstől kezdve akár súlyos légzőszervi elégtelenséget is okozhatnak. Diagnózisra és kezelésre általában csak akkor kerül sor, ha kedvencünk krónikus légzőszervi tüneteket mutat és az életmódja alapján felmerül a tüdőférgesség gyanúja.
A bőr- ill. szívférgesség ellenben szúnyogok közvetítésével, vérszívás útján terjed. Míg azonban a bőrférgesség szinte soha nem produkál tüneteket és a bőrférgek inkább tekinthetőek ártalmatlannak, mint parazitának, a szívférgesség nagyon komoly keringési elégtelenséghez vezethet!
És ezen a ponton el is jutottunk a külső élősködők elleni védekezés jelentőségéhez! A köztudatban leginkább a bolhák ill. kullancsok okozta kártétel szerepel kiemelkedő helyen, kedvenceink azonban ki vannak téve a szúnyogoknak ill. tetveknek is, valamint speciális esetekben súlyos szőrtüszőatkásság (jellemzően immunhiányos állapotokban) és rühatkakór (rühös állattal való kontaktust követően) is kialakulhat!
A külső élősködők nem kizárólag a vérszívás okozta kellemetlenségek révén, hanem súlyos betegségek közvetítőiként is komoly veszélyt jelenthetnek állataink egészségére nézve, éppen ezért rendszeresen ajánlott valamely nyakörv, spot-on vagy tabletta formájú készítmény használata gyakorlatilag egész évben, de a szokásos kullancsszezon idején (februártól novemberig) mindenképpen!
Tekintve, hogy a tabletták, nyakörvek illetve spot-on készítmények széles skálája elérhető, s az egyes termékek hatásspektruma és hatásideje között nagy különbségek lehetnek, vásárlás előtt kérjük érdeklődjenek a termékekről rendelőnkben személyesen, telefonon vagy e-mailben!